GCD-ის შეჯამება შუა ჯგუფში „როგორ დავეხმაროთ ფრინველებს ზამთარში? GCD-ის შეჯამება შუა ჯგუფში არატრადიციული გზით ხატვის შესახებ თემაზე: "დაზამთრებელი ჩიტები"


GCD "ზამთრის ჩიტების" დახატვისთვის შუა ჯგუფი.

მიზანი: ჩამოაყალიბონ ბავშვების განზოგადებული გაგება მოზამთრე და გადამფრენი ფრინველების შესახებ, ასწავლონ ბავშვებს ფრინველების გარჩევა არსებითი მახასიათებლების მიხედვით, ასწავლონ მათ კლასიფიკაცია მომზამთრებელ და გადამფრენ ფრინველებად, შეძლონ ნახატზე გადმოსცენ თავიანთი შთაბეჭდილებები და ფრინველებზე დაკვირვებები. ფრინველებისადმი სიყვარულის გამომუშავება და ზამთრის პირობებში დახმარების სურვილი.

საქმიანობის სახეები: სათამაშო, შემეცნებით-კვლევითი, კომუნიკაციური, მოტორული, პროდუქტიული.

წინასწარი სამუშაოები: ჩიტების ყურება მკვებავზე და ხეებზე. კითხვის სამუშაოები. პოეზიის დამახსოვრება. საუბრები.

აღჭურვილობა: ფრინველების ამსახველი საგნების სურათები (ბეღურები, ძუძუები, ბუჩქები, ჭიქები, ფუნჯები, საღებავები, მარტივი ფანქრები, ალბომის ფურცლები, ზეთის ქსოვილი.

გაკვეთილის მსვლელობა: ფსიქო-ტანვარჯიში „ჩიტები“

Ღამე. ჩიტებს სძინავთ, თავებს ფრთების ქვეშ მალავენ. ისინი ოცნებობენ სასიამოვნო სიზმრები: ზაფხულის შესახებ, თბილ მზეზე, როგორ მღერიან. დილით, როცა მზის სხივები მათ ეხებიან, ჩიტები იღვიძებენ, ჯერ ერთი ფრთა გაშალეს, მერე მეორე, შეანჯღრიონ და მდინარისკენ მიფრინავენ. წყალს სვამენ, თავებს უკან იყრიან და ირგვლივ იყურებიან. შემდეგ კი საქმეს უშვებენ: დაფრინავენ, მღერიან, მარცვლებს ეძებენ.

ახლა კი ფრინველებზე ვისაუბრებთ, რა იცით მათ შესახებ. სად ცხოვრობენ ფრინველები? (ტყეებში, ბაღებში). რატომ ცხოვრობენ იქ? (ბუდეს აშენებენ ხეებზე, იქ მანქანები არ დადიან, არავინ აწუხებს). როდესაც ყინვები იწყება, სად ქრება ბევრი ფრინველი? (ისინი დაფრინავენ თბილ კლიმატებში.) რა ჰქვია ფრინველებს, რომლებიც მიფრინავენ სამხრეთისაკენ? (მიგრირებადი) რა ჰქვია ფრინველებს, რომლებიც ჩვენთან რჩებიან? (გამოზამთრება) რას ჭამენ მოზამთრე ფრინველები? (ხეების თესლი და ნაყოფი) ზამთრის დადგომასთან ერთად ზამთრისთვის დარჩენილი ფრინველები უახლოვდებიან ადამიანებს, ადამიანის საცხოვრებელ ადგილს. რატომ? (სცივათ და მშივრები არიან).

ფრინველებისთვის სიცივე არ არის ისეთი ცუდი, როგორც შიმშილი. ზამთარში ტყეში ცოტა საკვებია, ამიტომ ისინი ჩვენთან დაფრინავენ. დახმარებას ითხოვენ. როგორ ეხმარებით ფრინველებს ზამთარში? (მოდით გავაკეთოთ მკვებავი, გამოვკვებოთ ჩიტები) რომელი ჩიტები დაფრინავენ მკვებავებს? (ბეღურები, ბაყაყები, ძუძუები, ყვავები) ეს ჩვენი მეგობრები არიან. (ჩიტების სურათებს ვკიდებ). ახლა კი მე გეტყვი გამოცანებს, თქვენ გამოიცანით და აჩვენებთ სწორ ფრინველს.

ბეღურაზე პატარა მაინც,

არც ზამთრის მეშინია,

ჩიტი, რომელსაც ყველა იცნობთ.

და ჩემი სახელია (ტიტმაუსი).

ჩქარა ხტება ბილიკზე

ამოიღებს ნამსხვრევებს მიწიდან.

არ ეშინია მტრედების.

როგორი ჩიტი?

(ბეღურა)

თოვდა, მაგრამ ამ ფრინველს თოვლის საერთოდ არ ეშინია

ჩვენ ამ ფრინველს წითელმკერდს ვეძახით... (ბულფინჩი)

ხარი ზამთრის პირველი მაცნეა; მან თავისი სახელი მიიღო სიტყვიდან თოვლი. ხარის ჰაბიტატი წიწვოვანი ტყეებია. ეს არის ნელა მოძრავი ფრინველი, ის ხტება მიწაზე ხანმოკლე ნახტომებით, ჩაყვინთვის და თოვლში აბანავებს. ფრინველის ფრთები დიდია, ამიტომ ხარის ფრენა გლუვი და ტალღის მსგავსია. Bullfinches ძალიან ლამაზი ფრინველები, ისინი ამშვენებს მათი გამოჩენა ზამთრის ბუნება. ხეებსა და ბუჩქებზე ჩამოკიდებული წითელი ვაშლებივით. ხარიები იკვებებიან გირჩების, მცენარეების და კენკრის კენკრის თესლებით; ისინი ამოიღებენ თესლს წვერით და ყრიან რბილობს.

თითების თამაში:

ჩიტები სხედან ბუდეებში

და ქუჩას უყურებენ.

ყველას სურდა ფრენა.

ქარმა დაუბერა და გაფრინდნენ.

ახლა კი ფრინველებს დავხატავთ. გავიხსენოთ რა აქვს ფრინველს და რა ფორმა აქვს (სხეული - ოვალური, თავი - წრე, ფრთები - ნახევრად ოვალური, კუდი, თვალები, წვერი). რით არის დაფარული ფრინველის სხეული? (ბუმბულები).რა ჰქვია ბუმბულებს, რომლებიც ახურებენ ფრინველებს? (ფუჰ). რა ბუმბული ეხმარება ფრინველებს ფრენაში? (კუდი, ფრთები).

ბიჭებო, გჭირდებათ ჩიტების კვება ზამთარში? მითხარი, რა ჩიტები შევხვდით დღეს? როგორი ჩიტი დავხატეთ? მოდი ყველამ ერთად ვნახოთ, როგორი ხარები გაქვთ.

პირდაპირ საგანმანათლებლო საქმიანობამასწავლებელი ბავშვებთან ერთად საშუალო სკოლაში მეტყველების თერაპიის ჯგუფი
თემა: "ჩიტებს უჭირთ გამოზამთრება, ჩვენ უნდა დავეხმაროთ ჩიტებს"

საგანმანათლებლო სფერო "კოგნიტური და მეტყველების განვითარება" საგანმანათლებლო სფეროებთან ინტეგრაციაში: კომუნიკაციური და პიროვნული განვითარება, ფიზიკური განვითარება.

სამიზნე: პირობების შექმნა "ზამთრის ფრინველების" კონცეფციის კონსოლიდაციისთვის.

Დავალებები:

1) ჩამოაყალიბოს ბავშვების გაგება "ფრინველის" გამოსახულების და კონცეფციის შესახებ (სტრუქტურა, გარეგნობა). გააძლიერე იდეა იმის შესახებ, თუ როგორ შეუძლია ადამიანს დაეხმაროს ფრინველებს ზამთარში გადარჩენაში

2) განავითარეთ ზოგადი და შესანიშნავი საავტომობილო უნარები, ლოგიკური აზროვნება; მეტყველების მოძრაობასთან კოორდინაციის, ზრდასრულის მითითებების გაგებისა და ნათლად შესრულების უნარი

3) განათლება დადებითი ემოციებიფრინველებზე, მათზე ზრუნვის გამოვლენის სურვილი.

4) მეტყველების ლექსიკური და გრამატიკული სტრუქტურის გაუმჯობესება: მარტივი წინადადებების გამოყენება წინადადებებში (in, on), შეასრულეთ გრაფიკული სავარჯიშოები.

წინასწარი სამუშაოები:

საბავშვო ბაღის პროექტის „ზამთრის“ და ჯგუფური პროექტის „ზამთრის ჩიტების“ განხორციელების ფარგლებში: ე. ალექსანდროვის „ახალი სასადილოს“ კითხვა, ნაწყვეტის წაკითხვა მოთხრობიდან „ტიტმაუს კალენდარი“, გამოცანების გამოცნობა;

ფრინველებზე დაკვირვება სეირნობაზე, ფრინველების კვება. მშობლებთან მუშაობა ფრინველის საკვების დასამზადებლად.

დიდაქტიკური თამაშები:

"ჩიტების შეკრება", "მეოთხე ბორბალი", "იპოვე ჩიტი", "ჩიტი ამოიღე".

Სამაგიდო თამაშები:

საგანმანათლებლო ლოტო "ჩიტები", "გამოიცანი რომელი ჩიტი?"

თამაშები მეტყველების განვითარებისთვის:"დაამატე სიტყვა", "თქვი კეთილად!" "ერთი ბევრია", "ვის ჰყავს ვინ?"

თამაშები მოძრაობებით: "ჩიტების მიგრაცია", "ბეღურები და მანქანა", "ბუ"

მხატვრული შემოქმედება: ფრინველის მხატვრობა, ფრინველის ქანდაკება.

ლექსიკაზე მუშაობა: ბავშვების აქტიურ ლექსიკაში ახალი სიტყვების დანერგვა: მიმწოდებელი, ნამსხვრევები, პატარა ჩიტი, გაჟღენთილი, ფუმფულა.

პირდაპირი საგანმანათლებლო საქმიანობის მიმდინარეობა.

ჯგუფში შედიან ბავშვები. ისმის ჩიტის გალობა. მასწავლებელი ამ ხმაზე ამახვილებს ბავშვების ყურადღებას.

ბიჭებო, ვინმე გვესტუმრება?

Ეს ვინ არის? (ჩიტი)

მოგწონთ ის როგორ მღერის?

ფრინველს სურს ჩვენი ყურადღების მიქცევა.

Ეს რა არის? (ჩვენ ვამჩნევთ, რომ ჩიტის გვერდით არის ქაღალდის რულონი)

ჩიტს უნდა გვკითხოს გამოცანები. მზად ხართ გამოიცნოთ ისინი?

1. ჩიკ-ჩირიკი

ხტომა მარცვლეულზე

ნუ მორცხვი, პეკ.

Ეს ვინ არის? (ბეღურა)

2. ლურჯი შარფი,

მუქი ზურგი,

პატარა ჩიტი,

მისი სახელია (ტიტუნა)

3. თოვდა

და ეს ჩიტი

მას საერთოდ არ ეშინია თოვლის.

ჩვენ ამ ფრინველს ვეძახით

წითელმკერდი (ხარი)

ბავშვები ხსნიან გამოცანებს და პოულობენ სურათებს მათი სურათებით.

ვისზე გამოვიცნოთ გამოცანები? (ჩიტების შესახებ)

რა სახის ფრინველები არიან ეს? (ზამთრობით)

რა სხვა ზამთრის ფრინველები იცით? (კოდალა, ყვავი, კაჭკაჭი, მტრედი)

რას მიირთმევენ ფრინველები (თესლები, თესლები, კენკრა, კენკრა) - უჭირთ ფრინველებს ზამთარში?

რატომ კვებავენ ადამიანები ფრინველებს? (რომ არ გაიყინონ, გადარჩებიან0

შეგვიძლია მათ დავეხმაროთ?

ჩიტებს უჭირთ გამოზამთრება

ჩვენ უნდა დავეხმაროთ ფრინველებს.

ჩიტებს ცივა, როგორ თბებიან?

სავარჯიშო "Bullfinches"

აქ, ტოტებზე, შეხედე (ხელები ააფრიალე),

ხარები წითელ მაისურებში (თავი გვერდებზე გადახარეთ),

გაფუჭებული ბუმბული (ხელის ქნევა)

მზეზე დგომა (დააკარით გვერდები, ასწიეთ თავი).

ბავშვებო, რა აქვთ ფრინველებს?

ბავშვები იკვლევენ და აჩვენებენ ფრინველის სხეულის ნაწილებს.

მე მაქვს ბარათები, დააკვირდით და დაალაგეთ ისე, როგორც თქვენ სწორად მიგაჩნიათ.

D/i "ვინ არის ასე აშენებული"

ყველა ფრინველი აგებულია ერთნაირად

რა არის ჩიტების წინ?

რა არის ჩიტის თავზე?

რა დგას უკან?

რით არის დაფარული ფრინველის სხეული?

რა შეუძლია ჩიტს?

ბავშვები პოულობენ და ათავსებენ სხეულის შესაბამის ნაწილს.

ბავშვებო, გინდათ ვაჩვენოთ ჩვენს სტუმარს, როგორ ვუწოდებთ ჩიტებს გასართობად?

(ჩიტებს ზამთარში უნდა იკვებოთ, იქნებ დავუძახოთ?)

მობრძანდით ჩიტები (ხელის მოძრაობით მოწოდება),

ტიტულს მივცემ ცხიმს (მოჭრის მოძრაობები),

მე მოვამზადებ ნამსხვრევებს (თითები მწიკვით),

ცოტა პური (პური "დამსხვრევა"),

ეს ნამსხვრევები მტრედებისთვისაა ( მარჯვენა ხელიწინ, ხელი მაღლა)

ეს ნამსხვრევები ბეღურებისთვისაა ( მარცხენა ხელიწინ, ხელი მაღლა)

ჯადოქრები და ყვავები (ხელებს შორის „მაკარონი“ ატრიალებენ)

მიირთვით მაკარონი!

თამაში "დაამატე სიტყვა"

წიწილა ბილიკზე გადახტა

და დაარტყა დიდები (ნამსხვრევები)

ბავშვებო, იცით, რა საკვები მოსწონთ ფრინველებს?

გსურთ ჩიტების შესანახი მათი საყვარელი კერძი?

ბავშვებს სთავაზობენ ნიშნებს (ბარათებს)

სავარჯიშო "დაკავშირება სწორად"

დავალება: თქვენ უნდა დახაზოთ ხაზი ფრინველიდან მის საყვარელ საკვებამდე.

ჩვენ ვამოწმებთ დავალების სისწორეს.

ფიზიკური ვარჯიში "პატარა ჩიტი"

პატარა ჩიტი

გაფრინდა ცაზე (ჩიტები დაფრინავენ)

ფანჯრის ქვეშ იჯდა

მან წიწკნიდა ნამსხვრევებს (ჩაჯდა და მარცვლებს აკოცა),

ჩიტი ფეხზე წამოდგა (ისინი ადგნენ, თავი გააქრეს)

ზურგი გაისწორა.

მან იმღერა სიმღერა და შეფრინდა სახლში (ხელებს აქნევდა).

ბავშვებო, გსურთ ჩიტების შესანახი?

ჩვენი ჩვეულება ასეთია:

ცოტა თოვლი მოვა,

ჩვენ ვკიდებთ ფიდერებს

ყლორტზე მყოფი ფრინველებისთვის.

არის აქ ჩიტების სასადილო?

ვატმენის ქაღალდზე დახატულია ხე, ჩამოკიდებული ფიდერები და ჩიტები სხედან.

Რას ხედავ? (ხე, ჩიტები)

სულ რამდენი ბეღურაა? (ორი ბეღურა)

სად სხედან ბეღურები? (მიმწოდებელთან)

რამდენი ხარი არის ხეზე? (ერთი ხარი)

სად არის ხარი? (ზის ტოტზე)

რამდენი ძუძუ? (სამი ძუძუ)

სად სხედან ძუძუები? (ძუძუები სხედან მიმწოდებელში)

უკვე იცით რისი ჭამა უყვართ ფრინველებს?

აირჩიეთ თქვენთვის საჭირო მასალა და შეუდგეთ მუშაობას. ბავშვები წებოვანებენ კენკრას (წითელი ქაღალდიდან), ასხურებენ ფეტვი და თესლს წებოს. წებო, დახაზეთ ნამსხვრევები (ცვილის ფანქრებით

ჩიტებს ზამთარში ვაჭმევთ, ზაფხულში კი ჩვენს ტყეებსა და ბაღებს მოუვლიან: მავნე მწერებს გაანადგურებენ.

მხიარულად ცურავს ცაზე,

ბუმბულიანი მეგობრები დაფრინავენ

და ისინი იმღერებენ ტვიტერზე:

"Ძალიან დიდი მადლობა!"

ნატალია სემიონოვა
საგანმანათლებლო აქტივობის შეჯამება "ჩიტები ზამთარში" საშუალო ჯგუფში

სამიზნე: გამოზამთრების შესახებ ეკოლოგიური ცოდნის ფორმირება ჩიტები და პასუხისმგებელიმათ მიმართ ფრთხილი დამოკიდებულება.

საგანმანათლებლო ინტეგრაცია რეგიონები: სოციალურ-კომუნიკაციური, კოგნიტური, ფიზიკური და მეტყველების განვითარება.

Დავალებები:

საგანმანათლებლო:

1. ბავშვების ცოდნის კონსოლიდაცია ჩიტები, მათი ცხოვრების შესახებ შემოდგომაზე და ზამთარში.

2. გააფართოვეთ ჩვევების გაგება ჩიტები.

საგანმანათლებლო:

1. განავითაროს მშობლიური ბუნების სიყვარულის გრძნობა,

2. გამოუმუშავეთ კეთილი, მზრუნველი დამოკიდებულება ბუმბულიანი მეგობრების მიმართ.

3. განუვითარდეთ თანაგრძნობა უბედურების მიმართ ჩიტებიდა მათი უსაფრთხოებისთვის ბრძოლის სურვილი.

განმავითარებელი:

1. გამოიჩინეთ ინტერესი ზამთარში მცხოვრებთა ცხოვრებით ჩიტები.

2. განუვითარდეთ ბავშვებს სმენითი და ვიზუალური ყურადღება, აზროვნება და მეხსიერება;

3. განავითარეთ ბავშვების მეტყველება, გაამდიდრეთ ისინი ლექსიკონი: გადამფრენი, ბუმბული, გამოზამთრებელი, ძირხვენიანი, ბუმბული, შესანახი.

წინასწარი სამუშაოები:

ვინ არიან ზამთარი? ჩიტები?

რატომ ეძახიან ასე?

1. საუბრები თემებზე: "ცხოვრება ჩიტები ზამთარში» , „რა ვიცით ჩიტები, „რა მოხდებოდა, რომ არ ყოფილიყო ჩიტები.

2. მხატვრული ლიტერატურის კითხვა ლიტერატურა: ე ჩარუშინი "ბეღურა", სლადკოვი "სინიჩკინის ნაკრძალი", "შემოდგომა ზღურბლზეა", იაშინი „იკვება ჩიტები ზამთარში» . რუსული ხალხური სიმღერების კითხვა, გალობა, გამოცანების კითხვა ჩიტები.

3. საგანმანათლებლო თამაშები: « ჩიტები» , "ვინ არის უცნაური", „გამოიცანი ჩიტი» .

4. გადამფრენი და მოზამთრე ფრინველების ამსახველი ნახატების გამოკვლევა ჩიტები.

5. დაკვირვება ჩიტები სიარულის დროს.

6. აუდიცია "მღერა ჩიტები»

7. გარე თამაშები "Ეს რა არის ჩიტი "ჩიტები და კატა".

მასალა გაკვეთილისთვის:

1. სადემონსტრაციო მასალა « ჩიტები»

2. ხმოვანი ტრეკები "ბუნების ხმები"

3. მულტიმედიური აღჭურვილობა.

გაკვეთილის მიმდინარეობა

მასწავლებელი ესაუბრება ბავშვებს, თუ როგორ მალე დასრულდება შემოდგომა და ზამთარი თავისთავად დადგება. უფლებები: დაუბერავს ცივი ქარი, ჩამოვა ყინვები, ირგვლივ თოვლი იქნება, სიცივისგან შიშველი ხეები ღრიალებს.

Როგორ არის ცხოვრება? ჩიტები ზამთარში? (Ცივი ჩიტები, მწერები ზამთარში, ხილი, კენკრა, ბალახის თესლი - თოვლის ქვეშ. ცოტა საკვებია ნაპოვნი ჩიტები ზამთარში. დილიდან საღამომდე ეძებენ საჭმლის ნამსხვრევებს. ქურთუკი, თბილი, ბუმბულის ქურთუკები ფრინველები დაცულია სიცივისგან, მაგრამ არა შიმშილისგან.)

IN უკიდურესი სიცივებევრი ჩიტები შიმშილით კვდებიან.

ვწუხვარ ბიჭებო ჩიტები? (Ძალიან ვწუხვარ)

ახლა მოვუსმინოთ ნ.გრიბაჩოვის ლექსს

კარგი, ყინვაგამძლეა, კარგი, ყინვაგამძლეა.

ცხვირი ამოიღე - ოჰ-ო-ო!

თუნდაც თეთრი არყები

ყინულოვანი ნაცრისფერ ქერქში.

მოუსვენარი ციყვებიც კი

სითბოს მოლოდინში

ისინი ტოტიდან ტოტზე არ იშლებიან,

ისინი არ გამოდიან ღრმულიდან.

და მშიერი ძუძუ

ჩუმად ტირის ფანჯარასთან:

”არსად არის გასათბობი და შესანახი,

არც ბუგერები, არც მარცვლეული.

დღე ეწევა ცივ მანძილზე,

ღამეები ცივი და ბნელია,

ვიყინები და ვშიმშილობ.

გაზაფხულის სანახავად არ ვიცოცხლებ!”

ბიჭებო, ვინ დაეხმარება გამოზამთრებს? ჩიტები?

უფლება, ჩიტებიჩვენ ხალხი უნდა გამოვიდეთ სამაშველოში. და ჩვენ უნდა ვიჩქაროთ!

მოუსმინეთ ლექსის გაგრძელებას.

და თქვა სერიოჟამ: "ᲙᲐᲠᲒᲘ!

მოითმინე ცოტა ხნით..."

და კარადიდან გამოიღო

გრძელი ლურსმანი და ჩაქუჩი.

კრახი თოვლის ქერქზე,

სადაც მელიები მიჰყვებოდნენ,

დაცულია ძველი ნაძვის ხით

ყუნწზე არის პლაივუდის ფურცელი.

და ფოთოლზე არის მარცვლები.

ფოთოლზე კი - ფეტვი.

ორი მუჭა კანაფი -

მოემზადეთ, სტუმრებო!

ბიჭებო, გსურთ დახმარება? ჩიტები? მაგრამ როგორც?

ეს ასეა, შეგიძლიათ გააკეთოთ და ჩამოკიდოთ ფიდერები.

ფიზიკური აღზრდის წუთი « ჩიტები»

მასწავლებელი ბავშვებს სთავაზობს ნახატებს, რომლებიც ასახავს სხვადასხვა ვარიანტებიფიდერების დამზადება. ბავშვები უყურებენ მკვებავებს, უზიარებენ შთაბეჭდილებებს, თუ როგორი ფიდერი გააკეთეს მშობლებს, სად მოათავსეს, რა ჩიტები დაფრინავდნენროგორი საკვებით იკვებებოდნენ ჩიტები.

ბიჭებო, ჩვენ უნდა დავკიდოთ ფიდერები ჩვენს საიტზე და მივაწოდოთ ჩიტები.

მაგრამ რით ვაჭმევთ მათ? Რა უნდა ვქნა? უნდა ითქვას, რომ ქ ზამთრის დრო ჩიტებიისინი ნაკლებად არჩევენ საკვებს და ჭამენ იმას, რასაც ზაფხულში არასდროს მიირთმევენ. ამიტომ, კვებისთვის ჩიტებისაჭმელი ჩვენი მაგიდიდან კარგია. შეგიძლიათ დაკიდოთ უმარილო ქონის ნაჭრები. შეგიძლიათ შემომთავაზოთ ჩიტებიდარჩენილი მარცვლეულის ფაფა და პურის ნამსხვრევები. ყვავებს უყვართ ბოსტნეულის გახეხვა და ნებისმიერი საკვები, ბეღურას მარცვლეული, თესლი, პური. Bullfinches - საზამთროს და გოგრის თესლი; ცვილები - როუანი, ზეთისხილი; მტრედები - მარცვლეული, პური.

სწორად შესანახი ჩიტები, აუცილებელია ზოგიერთის დაცვა წესები:

კვების დროს არ დაყაროთ ნაგავი, არ დატოვოთ ქუჩაში პლასტმასის პარკები, ქილა, ყუთები;

იკვებეთ იმავე ადგილას, სასურველია ერთსა და იმავე დროს, ჩიტებითავად იქნებიან ამ დროისთვის ახლოს;

შესანახი ფრინველები რეგულარულად, ყოველდღიურად, დროდადრო ვერ იკვებება, სწორედ ყინვაგამძლე ამინდში გჭირდება საკვები ყოველდღე წესრიგში ფრინველები გადარჩენისთვის;

ჩადეთ ცოტა საჭმელი, მხოლოდ შესანახი და მხარდაჭერისთვის რთულ დროს.

მასწავლებელი ამბობს კვების დროს ჩიტებისაინტერესოა მათი ყურება, როგორ სწრაფად დაფრინავენ ისინი ერთად, თითქოს ურთიერთობენ ერთმანეთთან.

რა არის გარეგნობა ჩიტები? რა საქციელი? რას ჭამენ სხვადასხვა ხალხი? ჩიტები?

თუ მშვიდად დგახართ, მოძრაობის გარეშე, ხმაურის გარეშე, შეგიძლიათ ფრინველის მრავალი საიდუმლოს აღმოჩენა.

თუ ვიზრუნებთ ჩიტები ზამთარში, ზაფხულში ჩიტებიმოუვლის ჩვენს ბაღებს, ტყეებს, პარკებს და ა.შ.

როგორი ზამთარი? ჩიტები თქვენ იცით? (ბეღურები, მტრედები, ძუძუები, ჯაყუები, კაჭკაჭები, ყვავები, ხარები, კოდალა, ცვილი და ა.შ.)

გამოზამთრება ჩიტებიჩვენი დახმარებით ისინი გაზაფხულამდე გადარჩებიან და...

მხიარულად სრიალებს ცაში,

ბუმბულიანი მეგობრები დაფრინავენ

და ისინი იმღერებენ, იწერენ ტვიტერს:

"Ძალიან დიდი მადლობა!"

ასე რომ, თქვენთან ჩვენი გაკვეთილი დასრულდა. ბიჭებო, მოდი მოვაწყოთ ფრინველების დღესასწაული! ჩავიცვათ და გარეთ გავიდეთ და ფიდერები ფეტვით დავკიდოთ. დავიმალოთ და ვნახოთ რამდენი ჩამოვა ჩიტები.

შეჯამება:

რა ახალი გაიგეთ ჩიტები?

როგორი ზამთარი? ჩიტებიგვახსოვს დღეს?

როგორ შეგვიძლია დაგეხმაროთ? ჩიტები?

პუბლიკაციები თემაზე:

GCD რეზიუმე. ინტეგრირებული გაკვეთილი საშუალო ჯგუფში ისტ-ის გამოყენებით თემაზე „ჩიტები“. თემა: ჩიტები. მიზანი: იდეის ჩამოყალიბება.

საგანმანათლებლო სფეროს "შემეცნება" რეზიუმე საშუალო ჯგუფში "მიგრირებადი ფრინველები" GCD-ის რეზიუმე საგანმანათლებლო სფერო„შემეცნება“ თემაზე „გადამფრენი ფრინველები“ ​​შუა ჯგუფში მიზანი: მოსწავლეებს გავაცნოთ გადამფრენი ფრინველები.

საგანმანათლებლო აქტივობის რეზიუმე „გაზაფხულის გადამფრენი ფრინველები“ ​​შუა ჯგუფში ვიდეოაღმზრდელი: Gress T.P GBDOU No. 34 აქტივობების სახეები: სათამაშო, კომუნიკაბელური, შემეცნებითი, აღქმა მხატვრული ლიტერატურა. დავალება:.

"ზამთრის ჩიტები" საშუალო ჯგუფის სპეციალური საჭიროებების მქონე ბავშვებთან მეტყველების განვითარების საგანმანათლებლო აქტივობების შეჯამებაგეგმა - პირდაპირი საგანმანათლებლო აქტივობების კონსულტაცია სკოლამდელ ბავშვებთან საშუალო ჯგუფში. თემა: "დაზამთრებელი ჩიტები" სასწავლო სფეროები:.

საგანმანათლებლო აქტივობის რეზიუმე "ზამთრის ჩიტები"

საგანი : « გამოზამთრებელი ჩიტები » .

Მიზნები და ამოცანები:

ბავშვებში გარემოსდაცვითი კულტურის ჩამოყალიბება;

მიმართ მზრუნველი დამოკიდებულების გამომუშავებაჩიტები .

გააფართოვეთ და სისტემატიზაცია გაუწიეთ ბავშვების გაგებასმოზამთრე ფრინველები ;

განივითარეთ განსხვავებული შედარების უნარიჩიტები , ხაზს უსვამს საერთოებსა და განსხვავებებს.

სიტყვების შეგნებული და სათანადო გამოყენების უნარ-ჩვევების გამომუშავება განცხადების კონტექსტის შესაბამისად;

ინტელექტის განვითარება, მოცემული პრობლემის დამოუკიდებლად გადაჭრის უნარი დიდაქტიკური თამაშები;

განაგრძეთ თქვენი ხმის აღქმის უნარის განვითარება. გაამდიდრეთ ბავშვების გამოცდილება;

გააფართოვეთ მასალების სპექტრი, რომლებიც ბავშვებს შეუძლიათ გამოიყენონ ნახატში ექსპრესიული გამოსახულების შესაქმნელად.

გამოუმუშავეთ მეგობრული დამოკიდებულებაჩიტები ;

შექმენით მათი დაცვისა და დახმარების სურვილიმოზამთრე ფრინველები

აღჭურვილობა და მასალები :

დაზგური, სურათები და ფოტოებიმოზამთრე ფრინველები ; მიმწოდებელი ამისთვისჩიტები ; საკვები ამისთვისჩიტები ; „ხმა მიეცით ჩიტები » ; ფერადი ფანქრები, ცვილის ფანქრები, პასტელები, კონტურის ნახატებიჩიტები , თოვლის ბურთები(ბამბის მატყლიდან) .

წინასწარი სამუშაოები :

ათვალიერებს ილუსტრაციასჩიტები ; ბავშვებთან საუბარი დაკვირვების პროცესში და სეირნობის დროს კვება; მხატვრული ლიტერატურის კითხვა, ლექსების დამახსოვრება, დიდაქტიკური თამაშები"Გამოიცანი ვინაა?" , "როდის ხდება ეს?" , "მეოთხე ბორბალი" .

პირდაპირი საგანმანათლებლო საქმიანობის მიმდინარეობა.

1. საორგანიზაციო ნაწილი.

მუსიკა უკრავს(ქარის, ქარის, ქარბუქის ხმები) .

მუსიკის მოსმენის შემდეგ.

აღმზრდელი :

ბიჭებო, წელიწადის რომელ დროს გსმენიათ ახლა ხმები?(ბავშვების პასუხები)

როგორ ფიქრობთ, როგორია ზამთარი?(თოვლიანი, ყინვაგამძლე, მკაცრი, გაბრაზებული) .

და რა მხიარულებით გვესალმება ზამთარი?(ციგა, თხილამურებით სრიალი, ყინულის სრიალი, თოვლთან ბრძოლა) .

Ბიჭები. მოდი, თოვლბურთიც ვიბრძოლოთ!

მუსიკალური გარე თამაში"თოვლის ბურთის თამაში" .

ბავშვები მუსიკაზე"გამოძერწილი" თოვლის ბურთების გავლა ბამბის ბურთულებიხელიდან ხელში. შემდეგ კი ერთმანეთს ესვრიან. როდესაც მუსიკა მთავრდება, თამაში მთავრდება.

აღმზრდელი :

ბიჭებო, ნახეთ, ჯადოსნური მომივიდა"თოვლის ბურთი" , და გვეპატიჟება ზამთრის ტყეში გავისეირნოთ.

2. ძირითადი ნაწილი.

აღმზრდელი : (კითხულობს ლექსს) .

ზამთრის ტყე სევდიანია.

ვინ დამალა საიდუმლოებას თოვლის ქვეშ?

რატომ დუმს მდინარე?

ჩიტის სიმღერა არ ჟღერს?

შედით ტყეში ფრთხილად

არ გაიღვიძოთ ტყის საიდუმლოებები.

აღმზრდელი :

ბიჭებო, რატომ გგონიათ, რომ ტყეში ასე მშვიდია?( ჩიტები არ მღერიან )

რატომ არ მღერიან?ჩიტები ? (გაფრინდა თბილ კლიმატებში) .

მაგრამ არა ყველაჩიტები ფრენა თბილ რეგიონებში, ზოგიერთი მათგანი უფრო ახლოს მიფრინავს ადამიანებთან.

Რისთვის?(ხალხი კვებავს მათ) .

ესენიჩიტები დარჩით ჩვენთან ზამთრისთვის. მერე რა არის ეს?ჩიტები ? ( გამოზამთრება ) .

ბიჭებო, მოდით გაგიცნოთმოზამთრე ფრინველები .

გამოდის ბავშვი, რომელსაც ხელში ტიტის სურათი უჭირავს.(კითხულობს ლექსს) .

დაე, თოვლმა ბრწყინავდეს თქვენს გარშემო

და ზამთრის ქარი გაბრაზებულია -

მღერის დაუღალავად

მოხატული ტიტი.

საგამოფენო დაფაზე მოთავსებულია ტიტის სურათი.

აღმზრდელი :

ბიჭებო, მოუსმინეთ თაგუნას სიმღერას.(ჩაწერილია დისკზე) .

ტიტი არის პატარა ჩიტი, რომელსაც აქვს ყვითელი მუცელი და თავზე შავი ქუდი. ეს არის ძალიან მოხერხებული და ცოცხალი ფრინველები. თოვლში საჭმელს ეძებსზამთარი ისინი დაფრინავენ ადამიანის საცხოვრებელთან უფრო ახლოს.

ბავშვი გამოდის. მის ხელში არის ხარის სურათი(კითხულობს ლექსს) .

ალისფერი გარიჟრაჟი

ხატავს ხარის მკერდს.

ისე რომ ყინვებსა და ქარბუქებში

თოვლში არ გაყინულა.

საგამოფენო დაფაზე მოთავსებულია ხარის სურათი.

აღმზრდელი :

მოუსმინე ახლა. ბიჭებო, ხარი მღერიან.(ჩაწერილია დისკზე) .

ხარი ყველაზე ზამთრის ფრინველია. როცა თოვს. ხარი ყველგან ძალიან შესამჩნევი ხდება. მისი წითელი მკერდის წყალობით. ხარიები ეკიდებიან თაფლის ხეებს, ნეკერჩხლებსა და ჟოლოს ბუჩქებს, კრეფენ კენკრას და თესლს აკრავენ.

გამოდის ბავშვი, ხელში კაჭკაჭის სურათი უჭირავს.

(კითხულობს ლექსს) .

ის მშვიდად არ ზის

კუდზე ატარებს ამბები,

იქნებ ისინი ნაკლებად სარგებლობენ,

მაგრამ კაჭკაჭი ამაყობს საკუთარი თავით.

გამოფენის დაფაზე მოთავსებულია სურათი გამოსახულებით.

აღმზრდელი :

ბიჭებო, მოუსმინეთ, როგორ ლაპარაკობს კაჭკაჭი(ჩაწერილია დისკზე) .

კაჭკაჭი თეთრი ცალმხრივი, გრძელკუდიანი ფიჯია. ის ძალიან ცნობისმოყვარეა. რამეს ნახავმბზინავი : მინა, მონეტა და მრგვალი თვალით უყურებს. მერე დაგიჭერს და თავის ბუდეში ჩაგითრევს.

გამოდის ბავშვი, რომელსაც ხელში ყვავის სურათი უჭირავს.(კითხულობს ლექსს) .

ყველასთვის კარგად ნაცნობი ადამიანი

ის ადგილობრივი ხმამაღალია.

გაფრინდება მწვანე ნაძვისკენ

და ისე გამოიყურება, თითქოს ტახტიდან.

ყვავი…

საგამოფენო დაფაზე მოთავსებულია ყვავის სურათი.

აღმზრდელი :

მოუსმინეთ, ბიჭებო, ყვავის ყვირილს.(ჩაწერა CD-ზე) .

ყვავი -მნიშვნელოვანი ფრინველი , ხმამაღლა. ყვავების თითოეულ ფარაში ერთი ყვავები დარაჯის როლს ასრულებს და სხვებს საფრთხის შესახებ აფრთხილებს. ყვავები მოდის სრულიად შავი ან შავი და ნაცრისფერი.

გამოდის ბავშვი, ხელში კოდალის სურათი უჭირავს.(კითხულობს ლექსს) .

კოდალა არის ტყის სამეფოს ექიმი,

კოდალა მკურნალობს წამლის გარეშე.

ეპყრობა ცაცხვას, ნეკერჩხალს, ნაძვს,

რათა გაიზარდონ და არ დაავადდნენ.

საგამოფენო დაფაზე მოთავსებულია კოდალას სურათი.

აღმზრდელი :

ახლა მოვუსმინოთ კოდალის კაკუნს(ჩაწერილია დისკზე) .

კოდალა - დროის უმეტეს ნაწილს ზის ხის ტოტზე და აკაკუნებს მასზე მწერები იქიდან. საბარგულის ღრუ მას ბუდეს ემსახურება.

გამოდის ბავშვი, ხელში ბეღურის სურათი უჭირავს.(კითხულობს ლექსს) .

ჩიპი - ჭიკჭიკი, ჩიკი - ჭიკჭიკი.

ბეღურა ხტება ბილიკზე,

აგროვებს პურის ნამსხვრევებს.

დადის ღამით,

ის იპარავს მარცვლებს.

საგამოფენო დაფაზე მოთავსებულია ბეღურას სურათი.

აღმზრდელი :

ბიჭებო, მოდით მოვუსმინოთ ბეღურას მხიარულ სიმღერას(ჩაწერილია დისკზე) .

ბეღურები მოხერხებულები და პატარები არიან. ისინი ბუდეებს აშენებენ ხალხის სახლებთან. ეს არის ძალიან არაპრეტენზიული ფრინველები.

აღმზრდელი : (გამოსცემს ბოლო სურათს მტრედის გამოსახულებით) .

მტრედები - ისინი გულიანები არიანჩიტები . ისინი ხმაურს გამოსცემენ(ჩაწერილია დისკზე) .

მაშ, ბიჭებო, რაჩიტები ჩამოვიდა ჩვენთან დღეს? როგორ შეიძლება ყველას ერთი სიტყვით უწოდო?( გამოზამთრება ) .

ფიზიკური აღზრდის წუთი

ხელები აწია და აიქნია -

ეს არის ხეები ტყეში.

იდაყვები მოხრილი, ხელები აუქნია (ბავშვები ასრულებენ იმიტაციას

ქარი ნამს აფრქვევს. მოძრაობები).

მოდით შეუფერხებლად გავაქნიოთ ხელები -

ეს ჩიტები დაფრინავენ ჩვენსკენ.

ჩვენ გაჩვენებთ, როგორ სხდებიან ისინი -

ჩვენ ფრთებს უკან მოვკეცავთ.

აღმზრდელი :

ახლა კი, მე და შენ ვითამაშებთ თამაშსყურადღება : "რომელი ჩიტი აკლია?"

(დაფაზე გამოსახულია სურათები ჩიტები )

ბავშვები თვალებს ხუჭავენ, მასწავლებელი ხსნის ერთ სურათს და ეკითხება ბავშვებს როდის ხსნიანთვალები : "რომელი ჩიტი გაფრინდა?"

აღმზრდელი :

ზამთარი წელიწადის ძალიან რთული დროაჩიტები განსაკუთრებით თუ ყინვაგამძლე და თოვლიანია.

ბიჭებო, როგორ შეგვიძლია დაგეხმაროთ?ჩიტები ზამთარში ? (გააკეთეთ მიმწოდებლები და იკვებეთ ჩიტები ) .

შესანახიჩიტები ზამთარში ,

დაე, მთელი კუთხიდან მოვიდეს

ისინი შენთან მოვლენ, როგორც სახლი,

ფარები ვერანდაზე.

მათი საკვები არ არის მდიდარი,

საჭიროა ერთი მუჭა

ერთი მუჭა მარტო - და არა საშინელი

მათთვის ზამთარი იქნება.

რამდენი მათგანი კვდება?

ძნელი დასათვლელია, ძნელი დასანახია!

მაგრამ ჩვენს გულში არის

და მათთვის თბილია.

შესაძლებელია თუ არა დავიწყება :

მათ შეეძლოთ გაფრენა

და დარჩნენ ზამთრისთვის

ხალხთან ერთად.

აღმზრდელი :

ბიჭებო, ში საბავშვო ბაღიმე და შენ სასეირნოდ მივდივართ. ჩვენს საიტზე დავკიდებთ ფიდერებს და იქ დავასხამთ საკვებს. შესაძლოა ამისთვისჩვენ გადავარჩენთ ერთზე მეტ ფრინველს ამ ზამთარში . Ზაფხულშიჩიტები დაგვეხმარება მწერების მავნებლების ჭამაში და გავაგრძელებთ ბაღებისა და პარკების დაცვას. მინდა გითხრათ, რომ თქვენი სუფრის საჭმელი არის ამისთვისჩიტები არ არიან კარგი . შესანახადჩიტები შესაფერისი თესლი სხვადასხვამცენარეები : მზესუმზირა, ნესვი, საზამთრო.

შვრიას და ფეტვის მხოლოდ ბეღურები ურტყამს, პურის ნამსხვრევებიც შესაფერისია მათთვის.

თესლის გარდა, ძუძუებს უყვართ ნედლი ქონიან ხორცი.

ყვავი - ყოვლისმჭამელიჩიტები .

კუროებს ურჩევნიათ კენკრა, საზამთროს თესლები და გოგრის თესლები.

მტრედებს უყვართ მარცვლეული და პური.

ვიზუალური ტანვარჯიში.

ჩვენს წინაშე არის ბეღურა

ის მარცვლებს მიწიდან ასხამს.

მარცხნიდან ჩვენკენ მტრედი მოდის.

მარჯვნიდან ყვავა მიფრინავს ჩვენსკენ

მზე ანათებს ზემოდან,

ათბობს ყველას მსოფლიოში.

აღმზრდელი :

- ბიჭებო, გინდათ გამოკვებაჩიტები ?

აქ ჩვენ გვაქვს ორი მიმწოდებელი : ერთთან კუროები გაფრინდნენ, მეორესთან - ბეღურები. რა უნდა გამოკვებოს ისინი? (ბავშვები გამოდიან გარეთ და ასხამენ მათთვის სასურველ საკვებს მკვებავებშიჩიტები ).

თამაში-ლექსები"კვების ღობეზე" .

აღმზრდელი :

-ახლა შენთან ვითამაშებთ.

მაგიდაზე სურათებიაჩიტები , გთხოვთ მობრძანდეთ და წაიღეთ ისჩიტი , რომელიც მოგეწონათ.(ბავშვები ამოდიან და ირჩევენ) .

-წარმოიდგინე რომ შენჩიტები . ახლა ვაპირებ ლექსის წაკითხვას და ესჩიტი ვინც თავის შესახებ გაიგო „მიფრინავს"მკვებავი" (ბავშვები აქვეყნებენ სურათებსჩიტები მაგნიტურ დაფა-მიმწოდებელზე).

ჩვენ გავაკეთეთ მიმწოდებელი

გავხსენით სასადილო.

ეწვიეთ კვირის პირველ დღეს

ძუძუები გაფრინდნენ ჩვენთან,

და სამშაბათს, შეხედე,

კუროები ჩამოვიდნენ.

სამი ყვა იყო ოთხშაბათს.

ჩვენ არ ველოდით მათ ლანჩზე.

ხუთშაბათს კი მთელი მსოფლიოდან

ხარბი ბეღურების ფარა.

პარასკევს ჩვენს სასადილო ოთახში

მტრედი იკვებებოდა ფაფით,

შაბათს კი ღვეზელისთვის

შვიდი ორმოცი შემოფრინდა.

კვირას, კვირას

იყო საერთო გართობა.

-კარგი ბიჭებო, ყველას ვაჭმევთმოზამთრე ფრინველები .

თითის ტანვარჯიში.

მტრედები ყველგან ეძებენ

თოვლშიც და ბუდეშიც,

და ტოტებზე, მიწაზე

ნამსხვრევები, თესლები საკუთარი თავისთვის.

აღმზრდელი :

- ახლა კი, ბიჭებო, გირჩევ შეაფერადოთ ის, რაც მოგწონთჩიტი .

ბავშვები ირჩევენ კონტურის სურათებსჩიტები .

მუსიკა უკრავს შეღებვისას„ხმა მიეცით ჩიტები » .

სამუშაოს დასასრულს ბავშვები ასახელებენ რომელსმათ დახატეს ჩიტი .

3. დასკვნითი ნაწილი.

აღმზრდელი :

- ბიჭებო, რა მოგეწონათ დღეს ყველაზე მეტად?

-რა ახალი ან საინტერესო რამ ისწავლეთ?

Დავალებები:ასწავლეთ შუა ჯგუფის ბავშვებს გეგმის მიხედვით ნიმუშის გაკეთება, დეკორატიული დიზაინის უმარტივესი ელემენტების გამოყენებით - ხაზები, ლაქები, შტრიხები, წრეები, რგოლები; დააფიქსირეთ ძირითადი ფერები - წითელი, ყვითელი, მწვანე, ლურჯი; ტამპონის გამოყენებით ზოგიერთი ნიმუშის ელემენტების დახატვის არატრადიციული ტექნიკის გამოყენება; განავითაროს შემოქმედებითი წარმოსახვა, ფანტაზია, მეტყველება; .

წინასწარი სამუშაოები:ფრინველებზე ყურება სასეირნოდ, კითხულობს ისტორიებს ფრინველებზე.

მასალა:"ფრინველის მიმწოდებელი" - ნახატი ჩიტების ჩანართებით; ; შეღებილი ქაღალდის ფურცელი (90x50 სმ), რომლის ცენტრში დახატულია ხე; თეთრი ქაღალდიდან ამოჭრილი ფრინველების გამოსახულებები; გუაში ხატავს წითელ, ყვითელ, ლურჯ, მწვანე ყვავილები, ჯაგრისები, ტამპონები, წყლის ქილები, ნაწიბურები; კატის ნიღაბი სათამაშოდ; C. Saint-Saens-ის ფონოგრამა „გედი“, ფონოგრამა „ჩიტების ხმები“.

შუა ჯგუფში ხატვის გაკვეთილის მიმდინარეობა

მასწავლებელი იწვევს ბავშვებს მოუსმინონ საუნდტრეკი ჩიტების ხმით.

აღმზრდელი (ვ.).ბიჭებო, რატომ გვიყვარს ჩიტები? (ბავშვების პასუხები.)

ზოგიერთი ფრინველი დაფრინავს თბილ რეგიონებში ზამთრისთვის (ლარნაკი, მერცხალი, ვარსკვლავები, როკი, გედი, ღერო და ა.შ.), შემდეგ კი გაზაფხულზე ბრუნდებიან. ამ ფრინველებს გადამფრენს უწოდებენ. სხვა ფრინველები ჩვენთან რჩებიან ზამთრისთვის (შაშვი, ბეღურა, ტიტა, როჭო, კოდალა და ა.შ.). ბიჭებო, მაგიდაზე მაქვს სურათები. აირჩიეთ მხოლოდ ის ფრინველები, რომლებიც ჩვენთან ერთად ცხოვრობენ მთელი ზამთარი. როგორ შეიძლება მათი დარქმევა ერთი სიტყვით? (გამოზამთრება.) ახლა აირჩიე ჩიტები, რომლებიც ჩვენგან მოფრინდებიან ზამთრისთვის.

ზღაპრებში ბევრს ლაპარაკობენ ჩიტებზე. რა ზღაპრები იცით, რომლებშიც ფრინველები გვხვდება? ("ზღაპარი ოქროს მამალზე", "ბატები-გედები", "ნაცრისფერი კისერი", "ბეღურა", "მახინჯი იხვის ჭუკი" და სხვ.)

რას ეძახიან ადამიანები სიყვარულით ჩიტებს? (ბავშვების პასუხები.)

წარმოიდგინეთ, რომ ზღაპარიდან ცეცხლოვანი ფრინველი გაფრინდა. რა სურვილს ასრულებდით? რას კითხავდით მას? (ბავშვების მსჯელობა.)

ბიჭებო, დახუჭეთ თვალები და წარმოიდგინეთ ჯადოსნური ფრინველის გამოსახულება. ახლა გახსენით და შეხედეთ ამ ფრინველს. (ბავშვებს ეძლევათ თეთრი ქაღალდიდან ამოჭრილი ჩიტების გამოსახულებები.) ჩიტი თეთრი. იმისათვის, რომ ის გახდეს ლამაზი და ზღაპრული, მან უნდა დაამშვენოს კუდი, ფრთა, მკერდი და თავი.

აუცილებელია ყურადღება მიაქციოთ შემდეგ პუნქტებს:

შეგიძლიათ შეღებოთ ფუნჯით ან ტამპონით, ხოლო საღებავის ფერი შეიძლება იყოს ნებისმიერი.

მუშაობისას ყველამ უნდა გამოიყენოს ნაცნობი ელემენტები (ზოლები, წრეები, შტრიხები, ლაქები, რგოლები, ხაზები) და თავად მოიფიქროს ნიმუში, რომლითაც დახატავს ფრინველს.

თქვენ არ უნდა დააკოპიროთ ერთმანეთის ნიმუშები, რადგან არ იქნება საინტერესო, თუ ყველას ერთი და იგივე ფრინველი მიიღებს.

ჯერ უნდა დაფიქრდე, წარმოიდგინო როგორი იქნება შენი ჩიტი და მერე დაიწყო ხატვა.

ბავშვები ხატავენ (ჟღერს C. Saint-Saens-ის ფონოგრამა „გედი“).

IN.ბიჭებო, ნამუშევარზე საღებავი უნდა გაშრეს, მაგრამ ახლა გირჩევთ ითამაშოთ თამაში "ბეღურა".

ვინ ზის აქ მილზე,

გათბობს ფეხებს?

ბავშვები.ეს ნაცრისფერი ბეღურაა, ცოტა მცივა.

IN.ბეღურებს ვასხამ მარცვლებს და ნამსხვრევებს.

ბავშვები.თქვენთან მივფრინავდი, მეგობრებო, მაგრამ კატების მეშინია. (ბავშვები დარბიან წრეში და ხელებს აქნევენ.)

Კატა.Მიაუ! (ბავშვები სხედან და აწყობენ სახლს.)

IN.ბიჭებო, თქვენი ყველა ფრინველი ლამაზი და უნიკალურია. და რომ ისინი ჩვენთან დარჩნენ, ზღაპრულ ხეზე მოვათავსოთ.

ბავშვები რიგრიგობით ამაგრებენ ჩიტებს და ამავდროულად ყვებიან, რითი დაამშვენეს და რა ფერის საღებავი გამოიყენეს.

IN.თითოეულ თქვენგანს აქვს სურვილი, მოდი, ჩვენს ჯადოსნურ ჩიტს ჩავიჩურჩულოთ. თქვენი სასწაული ფრინველები აუცილებლად შეასრულებენ მას და მოუტანენ სიხარულს და ბედნიერებას.

ვ.ეგოროვას მიერ მომზადებული შენიშვნები შუა ჯგუფში ნახატზე