Metodološki razvoj v ruskem jeziku (9. razred) na temo: Ločevanje in poudarjanje ločil med deli zapletenega stavka (9. razred)


Učni zapiski o ruskem jeziku v 9. razredu

Tema lekcije : Ločevanje in izločevalna znamenja ločila med deli zapletenega stavka.

Vrsta lekcije : učna ura učenja novega znanja.

Cilji lekcije :

izobraževalni:

    sistematizirati znanje učencev o sintaksi;

    seznaniti študente s pojmi »znakovna funkcija«, »ločevalna funkcija«, »izločevalna funkcija«;

    prispevajo k pravilnemu razumevanju teme.

razvoj:

    razvoj komunikacijskih sposobnosti učencev, sposobnosti posploševanja, primerjanja in sklepanja;

    nadaljevati razvoj ustvarjalnega mišljenja med šolarji;

    še naprej razvijati spretnost sestavljanja zapletenih in enostavnih stavkov za ugotavljanje stopnje obvladanja sintaktičnega znanja.

izobraževalni:

    še naprej gojiti pozoren odnos do besed in zanimanje za ruski jezik;

    še naprej spodbujati samostojnost učencev;

    še naprej vzgajati učencem občutek strpnosti in spoštovanja drug do drugega.

Oprema: projektor, predstavitev, izročki, video vadnice.

Bibliografija: učbenik N.A. Andromonova, L.D. Umarova "Ruski jezik. 9. razred"

Učni načrt:

1. Organizacijski trenutek (2 min.)

2. Posodabljanje podatkovnega dnevnika. (7 min.)

3. Razlaga nove snovi (17 min.)

4. Samostojno delo(1 min.)

5. Povzetek lekcije (7 min.)

6. Razlaga Domača naloga. Ocenjevanje. (2 minuti.)

Med poukom

Stopnja

Lekcija

Dejavnosti učitelja

Študentska dejavnost

Opomba

Organiziranje časa

Zdravo! Sedi! Odpremo zvezke in zapišemo datum: osmi oktober.

Zdravo!

Učenci pozdravijo učitelja

Na tablo zapišite datum in temo lekcije

Posodabljanje znanja

Preden nadaljujete s preučevanjem nove teme, morate pregledati prej naučena pravila. Kaj proučuje sintaksa?

Stavek je osnovna sintaksna enota, ki opravlja sporočilno funkcijo, tj. služi kot komunikacijsko sredstvo. Stavki so lahko preprosti ali zapleteni. Prosim, podajte mi preprost predlog.

Dokaži, da je ta stavek preprost.

Zdaj pa sestavite zapleten stavek in dokažite, da je zapleten?

Kaj so usklajevalni vezniki? In katere usklajevalne zveze poznate?

Naštej podredne veznike?

Dobro opravljeno! Danes bomo šli skozi nova tema, ki se imenuje"Razdelitev in posebna ločila med deli zapletene povedi. Intonacija zapletenega stavka."

Sintaksa je veja znanosti o jeziku, ki preučuje fraze in stavke.

Sprehodili smo se po jesenskem parku.

Ker le ena je slovnična osnova (Smo hodili).

Drevo je zaškrtalo in veja nam je padla pred noge.

(Sestavljen je iz 2 slovničnih osnov in 2 delov).

Povezovanje ( IN NITI ... NITI, TUDI, TUDI,

NE SAMO ... TEMVEČ TUDI, KOT ... TAKO IN, DA (=IN)), delitev ( ALI, ALI... ALI,

ALI, ALI... ALI,

TO... TO, NE TO... NE TO,

ALI ... ALI), adversative ( AMPAK,

VENDAR, DA (=AMPAK)).

Za, kaj, kdaj, če itd.

Razlaga nove snovi

Gledanje video posnetka . "Deljenje in poudarjanje ločil."

Predlogi so predstavljeni na prosojnici.

Fantje, preberite te predloge in poskusite odgovoriti naslednje vprašanje: v katerih povedih ločila izstopajo, v katerih pa ločujejo dele zložene povedi?

Ločila v zapletenem stavku so potrebna za pisno izražanje značilnosti pomenskih odnosov med deli zapletenega stavka, značilnosti njegove strukture in intonacije.

V SSP, BSP delijo preprosti stavki, ki opravlja ločilno funkcijo, v SPP pa je odvisni del (podrejeni stavek) izoliran, opravlja izločilno funkcijo.

Da bi razumeli, kakšno funkcijo ima znak v stavku, morate vaditi vajo.

Naloga na karticah.

Določite vrsto stavka, funkcijo znaka.

Dobro opravljeno! Izkazalo se je, da je tema za vas lahka. In zdaj nekateri učenci delajo na tabli, ostali v zvezkih.

Poslušaj nalogo: Narekoval ti bom dva stavka. V njih morate postaviti ločila, podčrtati glavne dele stavka in določiti vrsto stavka, narediti oris.

Škrjančki pojejo v čisti tišini in z neba zajedo do tal.

Šli smo skozi gozd in nenadoma se je pred nami odprla reka.

Učenci si ogledajo video lekcijo in si osnovne podatke zapišejo v zvezek.

    Zapihal je sunkovit veter. Drevesa so zašumela.

Zapihal je sunkovit veter in drevesa so zašumela (Funkcija ločevanja).

    Brat je izročil pismo. Ni čakal na odgovor.

Brat, ko je izročil pismo, ni čakal na odgovor (Izločevalna funkcija).

    Izkazalo se je, da ima dedek prav: zvečer je prišla nevihta. (BSP, funkcija ločevanja).

    Z Dersujem nisva čakala, da kozaki osedlajo konje, in sva šla naprej. (SPP, izločevalna funkcija).

    Sonce je pripekalo kot včeraj, zrak je bil tih in dolgočasen. (BSP, funkcija ločevanja).

    Gozd bo zjutraj napolnil šelestenje in zvonjenje, a za zdaj je nad vasjo plavalo temno nebo s svetlimi igličastimi zvezdami. (SSP, funkcija ločevanja).

    Solnčni žarki so svetlo zlato kopali vrhove borovcev, nato pa drug za drugim bledeli; zadnji žarek je ostal dolgo. (BSP, funkcija ločevanja).

Preprost stavek.

SSP[ ] , [ ] .

Po ogledu video lekcije jo učitelj podrobno komentira.

Samostojno delo

Naloga: označite slovnična osnova, risanje diagramov, pisanje SSP, SPP, PP.

Usedite se na obalo z ribiško palico in občutili boste naval moči. Jesen je in listje pada z dreves. Na vrtu je bilo tiho in le ropot koles se je slišal nekje od daleč. Spomnila se je, da se je dedek ob zimskih večerih običajno igral z njo. Zunaj je bila snežna nevihta, veter je tulil, polkna so se tresla in trkala. Ko je prijazno posijalo sonce, se je Kolja zbudil.

Z ulice je zaslišala lajanje in hotela se je oglasiti.

Učenci po nareku učitelja zapisujejo povedi v zvezke.

Povzetek lekcije.

Danes smo pregledali še eno temo iz oddelka zapletenega stavka. V naslednji lekciji bomo govorili o sestavljenih stavkih. Preglejte vsa pravila, ki ste se jih naučili na temo sintaksa.

Učenci pozorno poslušajo učitelja.

Razlaga domače naloge. Ocenjevanje.

Poznavanje ločevanja in poudarjanja ločil med deli zapletenega stavka.

Učenci domačo nalogo zapišejo.

Kartica št. 1. Poudari slovnično osnovo povedi. Določite vrsto stavka, funkcijo znaka .

1. Dedek se je izkazal za prav: zvečer je prišla nevihta.

2. Dersu in jaz nisva čakala, da kozaki osedlajo svoje konje, in sva šla naprej.

3. Sonce je žgalo kot včeraj, zrak je bil miren in dolgočasen.

4. Gozd bo zjutraj napolnjen s šumenjem in zvonjenjem, a za zdaj je nad vasjo plavalo temno nebo s svetlimi, igličastimi zvezdami.

5. Solnčni žarki so sijoče zlato prelivali po vrhovih borovcev, nato so drug za drugim ugasnili; zadnji žarek je ostal dolgo.

Kartica št. 1. Poudari slovnično osnovo povedi. Določite vrsto stavka, funkcijo znaka .

1. Dedek se je izkazal za prav: zvečer je prišla nevihta.

2. Dersu in jaz nisva čakala, da kozaki osedlajo svoje konje, in sva šla naprej.

3. Sonce je žgalo kot včeraj, zrak je bil miren in dolgočasen.

4. Gozd bo zjutraj napolnjen s šumenjem in zvonjenjem, a za zdaj je nad vasjo plavalo temno nebo s svetlimi, igličastimi zvezdami.

5. Solnčni žarki so sijoče zlato prelivali po vrhovih borovcev, nato so drug za drugim ugasnili; zadnji žarek je ostal dolgo.

Kartica št. 1. Poudari slovnično osnovo povedi. Določite vrsto stavka, funkcijo znaka .

1. Dedek se je izkazal za prav: zvečer je prišla nevihta.

2. Dersu in jaz nisva čakala, da kozaki osedlajo svoje konje, in sva šla naprej.

3. Sonce je žgalo kot včeraj, zrak je bil miren in dolgočasen.

4. Gozd bo zjutraj napolnjen s šumenjem in zvonjenjem, a za zdaj je nad vasjo plavalo temno nebo s svetlimi, igličastimi zvezdami.

5. Solnčni žarki so sijoče zlato prelivali po vrhovih borovcev, nato so drug za drugim ugasnili; zadnji žarek je ostal dolgo.

UVOD
Ločila so nujen element pisne oblike ruskega govora. Sodobnega testa ni mogoče posneti brez ločil in ga ni mogoče normalno reproducirati. Ločila omogočajo piscu in bralcu nedvoumno razumevanje stavka in besedila.
Namen ločil je prenesti sintaktično in pomensko delitev besedila ter glavne strukturne značilnosti intonacije stavka. Prenos intonacijske strukture ni sam sebi namen; njegovih elementov, kolikor sodelujejo pri skladenjskem in pomenskem členjenju besedila. Sodobna ločila odražajo strukturo, pomen in intonacijo. Pisni govor je organiziran precej jasno, določno in hkrati ekspresivno. Intonacijski princip je praviloma reduciran na pomenski, pomenski na strukturni.
Včasih ločila delujejo kot podvojeni indikatorji delitve v prisotnosti posebnih jezikovnih sredstev - veznikov, sorodnih besed, pa tudi veznih delcev. Rabo ločil urejajo pravila, ki so obvezna in enaka za vse govorce in pisce.
V ruskih ločilih se uporabljajo naslednja ločila: pika, vprašaj, klicaj, elipsa, vejica, podpičje, dvopičje, pomišljaj, oklepaj, narekovaj. Funkcijo ločila opravlja tudi zamik odstavka ali rdeča črta.
Ločila v sodobnem sistemu ločil v ruskem jeziku imajo dodeljene funkcije. Bodisi ločujejo dele besedila drug od drugega ali poudarjajo poljubne segmente znotraj delov.
V skladu s tem obstajata dve glavni funkciji ločil:
- oddelki;
- praznjenje.
Te funkcije so pogosto zapletene zaradi bolj specifičnih, pomensko razlikovalnih funkcij.
Glavne funkcije vseh ločil, kot tudi njihove pomenske razlikovalne funkcije, so opisane v nizu pravil ruskega ločila.

1. LUČKA Z LOČILNO FUNKCIJO
Ločilni znaki so pika, klicaj in vprašaj, podpičje, dvopičje, elipsa, odstavek (v tem primeru izraz pomeni zamik odstavka).
Ločilna ločila delijo zapisano besedilo na pomensko in slovnično pomembne dele. Funkcionalno so blizu simboli vejica (ločilo), podpičje, pika. Njihova razlika je pogosto le »kvantitativna«: beležijo premore različne stopnje trajanje. Z vejicami in podpičjem ločeni deli so pomensko manj samostojni, predstavljajo segmente znotraj stavka; Pika označuje popolnost misli. Ti znaki se uporabljajo pri naštevanju skladenjsko enakovrednih delov besedila: členov stavka, delov stavka (vejica in podpičje), posameznih stavkov (pika). Na primer vejica:
 med enoličnimi člani: In tukaj piha svež veter, diši po reki, smoli, skrivnostnem duhu vlažnega lesa ... (Yu.P. Kazakov);
 med deli zapletenega stavka: Nove čete so se bližale in nalagale v čolne, brodi so pluli z vozovi sena in vsakovrstnega vojaškega blaga (A.N. Tolstoj);
 med homogenimi podrednimi stavki: Da, knez ni vedel, kje je Katenka, kaj se je zgodilo z njo po njegovem odhodu (A. N. Tolstoj).
Značilnosti uporabe podpičja so povezane z njegovo grafično izvirnostjo. Ker je povezava točke in vejice, se uporablja kot znak, tako rekoč, "vmesni" med njima. Podpičje se uporablja na eni strani zato, da preprosto jasneje, opazneje označi mejo med zelo pogostimi sestavinami stavka, znotraj katerih so druga ločila (Ograja, ki gre okoli koče in dvorišča na obeh straneh, stekel do vode, kjer so rasle vrbe; ena je stala z odrezanim vrhom, na njenem mestu je štrlelo veliko vej, druga pa je bila nagnjena nizko nad ozko reko (A.N. Tolstoj)); po drugi strani pa za poudarjanje relativne pomenske samostojnosti enot (Mimoidočih ni bilo; okna palače so bila temna; stražar pri vhodu je nepremično stal, zavit v ovčji kožuh, s pištolo zataknjeno na strani (A.N. Tolstoj)).
Kvalitativno podobnost naštetih znakov zlahka razumemo s primerjavo različno oblikovanih primerov:
1) Množica je nenadoma planila naprej in nas ločila. Klobuki in kape so poletele v zrak. Blizu zmagovalnega odra je eksplodiral besen "ura". (K.G. Paustovski).
2) Množica je nenadoma planila naprej in nas ločila, klobuki in kape so poleteli v zrak, v bližini stopničk je eksplodiral divji "ura".
3) Množica je nenadoma planila naprej in nas ločila; klobuki in kape so leteli v zrak; okrog naju je počilo divje "ura".
Splošni funkcionalni pomen teh znakov in hkrati njihova razlika v stopnji delitve besedila, ki jo označujejo, omogoča njihovo uporabo v zapletenih stavkih kot določen sistem stopnjevanja. Na primer: ograje so tekle čez očiščeno območje, začeli so se pojavljati skladi in kozolci, rasle so majhne zadimljene jurte; končno, kot prapor zmage, je na hribu sredi vasi zvonik streljal v nebo (V.G. Korolenko) - v tem nezveznem zapletenem stavku so štirje sintaktično enakovredni deli, vendar so prvi trije ločeni z vejicami , četrti pa je ločen s podpičjem; Ta razporeditev znakov omogoča, prvič, poudariti večjo pomensko kohezijo prvih treh delov stavka in, drugič, izolacijo in pomensko neodvisnost četrtega dela stavka. Poleg tega so takšni znaki upravičeni z vidika strukturna organizacija stavki: prvi trije imajo skupni člen, ki jih združuje v eno celoto - glede na prazen prostor, v četrtem delu pa je uvodna beseda, pripisovanje le temu delu stavka pa je možno le, če obstaja podpičje, ki ločuje predhodni del besedila.
Ena vejica, tako kot podpičje, vedno stoji med skladenjsko enakovrednimi deli besedila ali besednimi oblikami, ki so enakovredni po skladenjski funkciji.

2. LUČKALNE ZNAKE Z ODLIČNO FUNKCIJO
Oznake za poudarjanje vključujejo oklepaje in narekovaje, vejice in pomišljaje, kadar se uporabljajo v parih. V tem primeru se oklepaji in narekovaji vedno uporabljajo v parih. Preostala ločila se uporabijo na obeh straneh označene sestavine, če se nahaja na sredini stavka.
Če je na začetku ali koncu stavka, se vejica, pomišljaj ali (včasih) kombinacija vejice in pomišljaja uporabi enkrat - za označeno besedno zvezo ali pred njo. Na primer uporaba vejic, ki poudarjajo ločene besedne zveze na začetku in koncu stavka: Ob pogledu na oblake sem se spomnil vsega zadnji dnevi preživel na škuni (Kazakov).
Njihov namen je poudariti posebej pomembne dele stavka; Takšne vejice se uporabljajo za izolacijo, za poudarjanje naslovov, uvodnih konstrukcij in medmetov.
Najpogostejše ločilo je vejica - najbolj "nevtralno" med drugimi znaki, ki se uporabljajo na sredini stavka. Poudarjene vejice se po funkciji močno razlikujejo od pik in podpičij; v tem primeru so vključene v drugačen sistem pomenov ločil, tistih, ki so značilni za poudarke, zlasti za seznanjeni pomišljaj in oklepaj. Na primer:
- vejice za izolacijo: Prenočil sem nekje na obrobju, v peni hotelu in zgodaj zjutraj zapustil Sevastopol (I.A. Bunin);
 vejice za uvodne besede in uvodne stavke: Včeraj, pravijo, je nekdo lov šel mimo nas po veliki cesti do odhodnega polja, skupaj z lovom mladih Tolstoja (I.A. Bunin);
- vejice pri naslavljanju: Res, Petya, povej pevcu, naj postreže samovar (Gorky);
- vejice za poudarjanje podrejeni stavki: Nekateri, ki so stali bližje, so neradi slekli klobuke (A.N. Tolstoj);
Tu je nova gradacija: vejice, pomišljaji, oklepaji (vejice poudarjajo dele stavka, ki so manj pomembni in zapleteni; pomišljaji - dele, ki so bolj pomembni in pogosti; oklepaji - posebej ostro izključujejo dele iz sestave stavka). Na primer, uporaba poudarkov in oklepajev, vejic in pomišljajev, pomišljajev in oklepajev:
1) Spodnji del obraza je štrlel nekoliko naprej in razkrival gorečnost strastne narave, a potepuha (na podlagi nekaterih značilnih, čeprav težko razločnih znakov sem takoj domneval, da je moj gost potepuh) že dolgo vajen. za zadrževanje tega žara (V.G. Korolenko);
2) Nikjer v vsej Rusiji - in potoval sem kar nekaj v vse smeri - nisem poslušal tako globoke, popolne, popolne tišine kot v Balaklavi (K. G. Paustovski);
3) Postal je žalosten, molčeč in zunanje sledi življenja v Bakuju - prezgodnja starost - so za vedno ostale pri Greenu (K.G. Paustovsky).
Razlikovalna vloga takih znakov je še posebej jasno razkrita, ko so medsebojno zamenljivi. Na primer: Kutuzov je poslušal poročilo dežurnega generala (katerega glavna tema je bila kritika položaja pod Tsarev-Zaimishche) tako kot je poslušal Denisova (L. N. Tolstoj). -Kutuzov je poslušal poročilo dežurnega generala, katerega glavna tema je bila kritika položaja pod Tsarev-Zaimishche, tudi ...
Da so oklepaji najmočnejši onemogočilni znak v primerjavi z vejicami in celo pomišljaji, potrjuje možnost njihove uporabe ne le znotraj stavkov, ampak tudi v odstavkih. Kot poudarek se uporabljajo v skladenjskih enotah, večjih od stavka. Na primer: osem minut do petih. Vsi kadeti so pripravljeni, oblečeni za ples. ("Kakšna neumna beseda," misli Aleksandrov, ""oblečeni." Kot da bi nas oblekli v španske noše.") Rokavice so bile oprane in posušene ob kaminu (A.I. Kuprin).
Narekovaji služijo tudi kot poudarek. Narekovaji so:
- citati;
- neposreden govor. Na primer: Vprašali so ga [Čerdakova]: "Valka, ali je res, da pravijo, da si leta 1916 sestrelil nemškega asa, naslednji dan pa si odletel v Nemčijo in na njegov grob spustil vrtnice?" Odgovoril je s piskajočim glasom: "No, kaj?" (A.N. Tolstoj). Poleg tega, če so misli lika podane v obliki neposrednega govora, so narekovaji edini možni znak. Na primer, zadrževanje vzdihov sem pomislil: "Tukaj srečaš človeka in greš odsotno mimo, in on je pred tabo, kot celo kraljestvo v kadečih se ruševinah ..." (A.N. Tolstoj)
- besede, ki se ne uporabljajo v svojem običajnem pomenu; besede, uporabljene ironično; besede, predlagane prvič ali, nasprotno, zastarele in nenavadne itd. Na primer: Pri nas, kot sem že rekel, še dandanes vlada v literaturi nekakšno patetično, otročje spoštovanje do avtorjev: v literaturi zelo spoštujemo »tabelo« in se bojimo na glas spregovoriti resnico o "visokih osebah" (V .G. Belinsky);
 imena literarnih del, časopisov, revij, podjetij, ladij itd., ki so konvencionalna imena. Na primer: Kot se zdaj spomnim, je bila prva stvar, ki sem jo prebral: »Pompadurji in pompadurji« (A. Karavaeva).

3. VEČNAMENSKI LUČZILNI ZNAKI
Kar zadeva posamezne znake, kot so elipse, dvopičja in pomišljaji, poleg splošne ločilne funkcije opravljajo tudi različne pomenske funkcije: beležijo določena pomenska razmerja, ki nastanejo med deli stavka pod vplivom določene komunikacijske naloge.
Elipsa je znak, ki izraža podcenjevanje misli, zadržanost, pa tudi prekinitve in celo težave pri govoru, na primer: "Da, življenje ..." je rekel po premoru in vrgel novo poleno v ogenj (V. G. Korolenko ); On ... ne mislite ... On ni tat ali karkoli ... samo ... (V.G. Korolenko).
Elipsa lahko prenese tudi pomen povedanega, nakaže podtekstualno vsebino, skriti pomen, ki ga vsebuje besedilo. Npr.: V tistem času je tiho plula mimo otoka velikanska ladja, enaka tisti, na kateri so prispeli Ložani. Razvita zastava je pljuskala v vetru in se je zdelo, da leži pred nogami bakrene ženske, ki je nad njo držala svojo baklo ... Matvej je gledal evropsko ladjo, ki je tiho s prsmi potiskala valove, in solze so ga prosile za oči. . Kako pred kratkim je on z iste ladje gledal ta kip do zore, dokler luči na njem niso ugasnile in so sončni žarki začeli zlatiti njegovo glavo ... In Anna je tiho spala, naslonjena na svoj sveženj ... (V.G. Korolenko).
Dvopičje je znak, ki opozarja na nadaljnje razjasnitve in razjasnitve. Debelo črevo se uporablja:
a) za posploševalno besedo pred seznamom enorodnih členov;
b) v nezdruženem zapletenem stavku, ko je njegov prvi del določen;
c) v nezdruženem zapletenem stavku pred drugim delom, ki razkriva razlog za določena dejanja ali stanja;
d) v zapletenih stavkih brez zveze z razlagalnimi odnosi - ko drugi del razkriva vsebino govora, misli, zaznavanja;
e) za besedami avtorja pred neposrednim govorom (v bistvu v isti funkciji kot v nezveznih zapletenih stavkih z razlagalnimi odnosi).
Pojasnjevalno funkcijo dvopičja določajo naslednji pomeni: vzročnost, utemeljitev, razkritje vsebine, specifikacija. splošni koncept. Na primer:
 Zavpil sem od bolečine in planil na Grka, a ga nisem mogel niti enkrat zadeti: dva fanta iz iste družbe sta skočila in me zgrabila za roke od zadaj (V. Voinovich);
- In naši starši so hodili ob strani in vsi so kričali isto: da skrbimo zase, da pišemo pisma (V. Voinovich);
 ... Najboljši taverniški stroj v Moskvi, orkester, je grmel, ropotajoč s svojimi timpani, svojo nespremenljivo pesem: "Moskovski ogenj je bil hrupen in goreč" (K. G. Paustovski);
- Na poplavljenih travnikih so najvišja mesta začela označevati kot otoke: gomile, griči, starodavni tatarski grobovi (V.A. Zakrutkin).
Pomišljaj je zelo pomenljiv znak. Širina njegove uporabe v sodobnih publikacijah kaže na določeno univerzalizacijo tega znaka. Vendar pa obstajajo vzorci pri njegovi uporabi. Pomišljaj najprej pomeni vse vrste izpustov - izpust veznikov v povedku, izpust stavčnih členov v nepopolnih in eliptičnih stavkih, izpust nasprotnih veznikov; pomišljaj tako rekoč kompenzira te manjkajoče besede - "ohranja" njihovo mesto. Na primer: Veliki kljunač je svobodna ptica (M. E. Saltykov-Shchedrin); Ilyusha - do vrat, toda iz okna se je slišal glas njegove matere (A.I. Goncharov); Ne v nebo tuje domovine - za svojo domovino sem skladal pesmi (N.A. Nekrasov).
Pomišljaj podaja pomen stanja, časa, primerjave, posledice v primerih, ko ti pomeni niso izraženi slovarsko, torej z vezniki. Na primer: če bi to želel, bi se fant in Tanya počutila slabo (V.F. Panova); Zbudil sem se - moje prababice ni bilo (V. F. Panova); Izgovarja besede - slavček zapoje.
Pomišljaj lahko imenujemo tudi znak "presenečenja" - pomenskega, intonacijskega, kompozicijskega. Na primer: Nihče ni smel videti Tanye - le pisma so ji bila poslana v toku (V.G. Zernova) (nepričakovan pristop); Kaj zdaj obžalujete - verjamem (K. M. Simonov) (nenavadna ureditev pojasnjevalne klavzule); Velikokrat sem sedel na drevesu pod ograjo in pričakoval, da me bodo poklicali, da bi se igral z njimi, vendar niso poklicali (M. Gorky) (nepričakovan rezultat).
Končno je pomišljaj sposoben posredovati tudi čisto čustveni pomen: dinamičnost govora, ostrino in hitrost spreminjanja dogodkov. Na primer: Trenutek - in vse se je spet utopilo v temi (V.G. Korolenko); Do večera se je val umiril - in sončni zahod se je razplamtel na zahodu (K.G. Paustovsky); Prečkajmo potok ob hrastu - in v močvirje (M.M. Prishvin).
Vprašaj in klicaj zaznamujeta konec stavka in posredujeta tudi vprašalno in vzklično intonacijo. Z njihovo pomočjo pisec izrazi svoj odnos do posredovane vsebine. Na primer: Kakšen odgovor, kakšno opravičilo lahko da usoda za njihovo trpljenje? (A.I. Kuprin); Kako se je spremenil, odkar ga je zapustila! (L.N. Tolstoj).
Kombinacija vprašaja in klicaja v katerem koli položaju izraža različne odtenke protesta, zmede in ironije. Na primer, Gorky je zvit?! Ni premeten, ampak do blaznosti preprost. V resničnem življenju ne razume ničesar - otročji je (K. Chukovsky).
Posebne periferne funkcije opravljajo vprašaji in klicaji, poudarjeni z oklepaji ali pomišljaji na sredini stavka. Klicaj največkrat služi kot sredstvo za ekspresivno poudarjanje določenega dela stavka, vprašaj - sam ali v kombinaciji s klicajem - izraža začudenje, nejevero, ironijo, presenečenje. V tej vlogi se lahko vprašaj uporablja celo ločeno, kar v dialogu izraža samo dejstvo presenečenja ali zmede enega od sogovornikov. V ustnem govoru se mora ujemati s kretnjami in izrazi obraza, ki izražajo ta čustva. Npr.: pogostili so nas s sendviči s šunko (!), sladkimi sirnimi kroglicami, čajem in čokolado (K. Čukovski);

ZAKLJUČEK

Brez sposobnosti postavljanja ločil je nemogoče obvladati pisni govor kot celoto, zato je tako pomembno poznati ločila - vejo znanosti o jeziku, ki govori o njihovi uporabi. In brez obvladovanja pisnega jezika, zahvaljujoč kateremu se človeško znanje in izkušnje prenašajo iz roda v rod, si življenja danes sploh ni mogoče predstavljati.
S pomočjo ločil bralec zaznava in miselno izgovarja napisano besedo, če ne na petdeset ali petsto načinov, pa vsekakor ne na enega, ampak na več. Tako je z ločili mogoče pisno povedati veliko več, kot je mogoče zapisati s črkami. Pomagajo pri izražanju različne pomene besede in občutki, ki jih obarvajo. Znaki tako kot besede govorijo in beremo jih skupaj z besedami. In včasih tudi namesto besed.

Na splošno sistem ločil in vzorci, ki so se razvili v sodobnem ruskem jeziku pri uporabi različnih ločil, zagotavljajo bogastvo in prilagodljivost možnosti za izražanje različnih slovničnih, pomenskih in izrazno-slogovnih odnosov v stavkih in besedilu.
Torej, ob vsej raznolikosti posebnih pomenov in uporabe ločil, ki jih določajo pravila, so se znaki posplošili funkcionalni pomeni, imajo skupne vzorce uporabe.

SEZNAM UPORABLJENIH REFERENC
1. Valgina N.S. Sintaksa sodobnega ruskega jezika. – M., 2007.
2. Naumovič A.N. Sodobna ruska ločila. – M., 2004.
3. Pravila ruskega črkovanja in ločil. – M., 1956.
4. Skoblikova E.S. Sodobni ruski jezik. Sintaksa zapletenega stavka (teoretični predmet). – M., 2006.
5. Sodobni ruski jezik. Ob 3. 3. del: Sintaksa. Ločila / V.V. Babaytseva, L.B. Maksimov. – M., 1987.
6. Shapiro A.B. Sodobni ruski jezik. Ločila. – M., 2006.

Razločevanje ločil se imenujejo Takšna ločila, katerih namen v stavku je poudariti njegove posebej pomembne dele. Ločilna ločila so ločila za ločene stranske člane stavka s pomenom dodatnega povedka itd.

TO poudarjanje ločil nanašati vejice, pomišljaji, oklepaji, narekovaji, vejica in pomišljaj , in debelo črevo .

vejice najpogosteje se uporablja za izolirane izraze s pomenom dodatnega predikata, ki ga predstavlja:

1) ločena opredelitev (deležniška besedna zveza, dogovorjena opredelitev itd.)

trava, vetrovno upognjen, se ulegel na tla(M. Gorki);

dež, dolgočasno in neskončnoše kar lije in lije(Yu. Kazakov);

2) samostojna aplikacija: Eagles, sateliti vojske, dvignil nad goro(A. Puškin);

3) osamljena okoliščina (prislovni deležnik, udeležbeni promet, primerjalni promet itd.)

popotniki, počasi, začeli jesti svoje skromno kosilo(E. Novov);

Tukaj je veter oblaki dohitevajo, vzdihnil ...(A. Puškin);

Ponekod ribnik kot jeklo, se je lesketalo v soncu(I. Turgenjev);

4) pritožba

daj, Jim, lucky for me paw(S. Jesenin);

Naredi hrup, naredi hrup, poslušno jadro, skrbi zame, mračni ocean (A. Puškin);

5) uvodna beseda ali kombinacija besed

In tam, poglej, bo pet verstov ...(G. Semenov);

Na ta dan na ulici, kot pravi pregovor vladalo je veliko razburjenje(N. Nosov);

6) podrejeni del zapletenega stavka: In to je vse o čemer so sanjali vsi pri sebi, drugi je ugibal z navdahnjeno dušo(V. Brjusov).

Dash kot poudarjeni znak v uvodnih stavkih in vstavljenih konstrukcijah:

Moj prihod - Lahko bi opazil– so bili gostje najprej nekoliko zmedeni(I. Turgenjev);

Skupine – trije ali štirje ljudje- raztreseni po ogromnem polju(V. Soloukhin);

In nenavadno - nejasno in zlovešče- rjovel je iz te strašne, goste človeške gmote, stisnjene v ozkem prostoru(A. Kuprin).

Upoštevajte, da v redkih primerih pomišljaj lahko srečamo tudi z uvodnimi besedami in besednimi zvezami, vendar se to zgodi izjemno redko in ni pravilo. Uvodni stavek je poudarjen s pomišljajem zaradi dejstva, da je samostojna zgradba znotraj stavka, lahko pa je – v redkih primerih – tudi poudarjen oz. vejice.

Oklepaji, kot pomišljaj, spremljajo uvodne ali vstavne stavke: Kozak je bil mlad ( po videzu se mu je dalo razbrati dvajset let), naglica v gibanju in zlasti v govoru(K. Fedin).

Da bi se izognili zmedi z ločili, je koristno vedeti razlike med uvodnim stavkom in vstavno konstrukcijo.Uvodna ponudba(kot uvodne besede in besedne zveze) nosi »čustveno« oceno sporočanega: pisec lahko pokaže na vir sporočila, vaš odnos, doslednost In tako naprej. Oblikovanje vtičnikov v stavek vnaša dodatne informacije, ki določajo bolj splošno sodbo. Z drugimi besedami, vložna struktura je bolj neodvisna enota.

Citati označite neposredni govor in citate: "Kubrak, Dubov, razjahaj se!"– je tiho ukazal Levinson(A. Fadeev).

Vejica in pomišljaj uporablja se kot en znak za poudarjanje avtorjevih besed v neposrednem govoru: "Vsekakor, - je rekel Arkadij,- ampak kako čudovit dan je danes!(I. Turgenjev).

Debelo črevo in pomišljaj kako se uporabljajo označevalna ločila v primerih označevanja skupine enorodnih členov s posploševalno besedo: dvopičje - za posplošalno besedo pred istovrstnimi členi; pomišljaj - za homogenimi člani, če ne končajo stavka.

Vsa narava: in gozd, in voda, in peščeni griči- gori kot škrlatni sij(I. Gončarov).

Imate še vprašanja? Ne poznate označevanja ločil?
Če želite dobiti pomoč mentorja, se registrirajte.
Prva lekcija je brezplačna!

spletne strani, pri kopiranju materiala v celoti ali delno je obvezna povezava do vira.

Izločevalni znaki se razlikujejo ne le po stopnji poudarka, ki ga prenašajo, ampak tudi po funkciji. V slednjem pomenu so samo oklepaji nedvoumni - poudarjajo le vstavke, tj. dodatna sporočila. Kar zadeva vejice in pomišljaje, so njihove funkcije širše in bolj raznolike: prenašajo lahko različne pomenske, intonacijske in naglasne podrobnosti (zlasti pomišljaje). Na primer: tukaj je že padal sneg, a se je pravkar stopil in v gozdu pod božičnim drevesom - pogledaš - in tam sedi zajec (Paust.); Vse to poletje sem se na novo učil – z dotikom, okusom, vonjem – mnogo novih besed, ki so mi bile do tedaj, čeprav znane, oddaljene in neizživete (Paust.); Najpogosteje se strela zgodi julija, ko zori žito. Zato obstaja ljudsko prepričanje da strela »razsvetli kruh« - razsvetli ga ponoči - in zaradi tega se kruh hitreje toči (Paust.); Večerna zarja se začne, ko je sonce že zašlo za rob zemlje. Potem se polasti bledečega neba, razlije po njem množico barv - od rdeče zlate do turkizne - in počasi preide v pozni mrak in noč (Paust.).

Narekovaji so tudi znaki razlikovanja. Splošna funkcionalna nedvoumnost narekovajev (poudarek) ne preprečuje, da bi imeli različne posebne pomene.

Prvič, narekovaji poudarjajo govor nekoga drugega v besedilu - posamezne besede, ki pripadajo drugemu avtorju, citate, neposredni govor. Na primer: Fant je rekel "pazi na grom" in spomnil sem se besed iz Dantejeve "Božanske komedije", da je "sončni žarek utihnil" (Paust.); Ljudje pravijo o slepem dežju, ki pada na sonce: "Princesa joče" (Paust.).

Narekovaji služijo kot sredstvo za poudarjanje različna imena- odlikovanja in medalje, literarna dela, časopisi, revije; podjetja, organizacije; industrijski izdelki, avtomobilske znamke; rastlinske sorte itd. Na primer: Vse, kar je ustvaril Prishvin: njegova prva dela - "V deželi neustrašenih ptic" in "Kolobok" ter naslednja - "Koledar narave", "Shramba sonca", njegove številne zgodbe in končno najtanjši, kot stkani iz jutranje svetlobe, izvirske vode in tiho govorečih listov "Ginseng" - vse to je polno čudovitega bistva življenja (Paust.); Objavljal je pod psevdonimom »Multatuli«. V latinščini pomeni "dolgotrpežljivost" (Paust.).

Splošne funkcije ločil, pa tudi bolj specifične, udejanjane v pomenskih in slovničnih pogojih določenih besedil, ustvarjajo osnovo za individualno rabo ločil. Takšni znaki so povezani z avtorjevim razumevanjem napisanega, običajno izražajo čustveno strukturo govora in so vključeni v koncept "pisateljskega sloga". Ločila eminentnih mojstrov umetniška beseda- dokaz bogastva njenih slogovnih možnosti.

Glavno načelo individualnega razumevanja ločil ni pozabiti na njihov funkcionalni pomen, temveč uporabiti znake v novih, nenavadnih za njih (z vidika normativnih pravil) kontekstualnih pogojih. Na primer, M. Gorky ima pomišljaj v položajih, kjer pravila predvidevajo vejico ali odsotnost znaka (pomišljaj po naslovu; pomišljaj med subjektom in predikatom - osebni glagol, pri poudarjanju primerjalnih besednih zvez itd. ); Tudi pomišljaj A. Bloka (za delci, prislovne besede s posplošenim prislovnim pomenom) širi obseg uporabe; M. Tsvetaeva doseže posebno prefinjenost pri uporabi pomišljaja: pomaga ji "ločiti" besede, ko pride do pretirane pomenske kondenzacije, kompaktnosti njene linije - tako poetične kot prozaične. Znano je tudi, da je I. Babel pristranski na piko, A. Tolstoj na pomišljaj itd. To pomeni, da so "avtorjevi" znaki najljubši znaki, ki odražajo izvirnost ritma in intonacije besedila; uporaba takšnih ločil je vključena v avtorjev sistem literarnih in umetniških tehnik.

Osnovna pravila ločil so normativne narave, razmeroma stabilna v tiskarski praksi in enaka za različni tipi pisni govor. Vendar je pisni govor sam po sebi funkcionalno heterogen: je znanstveni, uradni poslovni, novinarski in umetniški govor. Skladenjsko ima vsaka od teh vrst pisnega govora specifičnost, bolj ali manj jasno izraženo. In ker ločila predvsem določajo skladenjsko delitev govora, je povsem naravno, da je v besedilih različne narave različno. Jezikoslovna literatura je večkrat poudarila, da ločila niso enaka za različna besedila.

Tako je sintaksa znanstvene literature precej jasna, odlikuje jo dosledna skladnost posameznih konstrukcij, njihova celovitost in popolnost. V znanstvenem govoru prevladujejo kompleksne skladenjske konstrukcije z zelo natančno in urejeno logično povezavo med sestavinami. V njem prevladujejo veččlanski zapleteni stavki z vzročno-posledično in pripisno-pojasnilno odvisnostjo. Znanstveni slog "gravitira k govornim sredstvom brez čustvene obremenitve in izraznih barv", zato v sintaksi znanstvenih del, ki niso zasnovana za čustveno zaznavanje, običajno ni konstrukcij, ki bi izražale izrazne lastnosti govora. Za znanstveni slog Niso značilni čustveno nabiti stavki, zadržanost, zadržanost, pomenske in slogovne tankočutnosti ipd. Ta sintaksa seveda ne zahteva zapletenosti ločil. Ločila te vrste literature so standardizirana in nimajo individualnega pomena. Prevladujejo znaki, ki imajo logično-slovnično osnovo: to so znaki, ki delijo besedilo na posamezne stavke in dele stavka, njegove strukturne elemente (glavni in podrejeni; homogeni člani; med izolacijami - le obvezni, tj. ki jih povzročajo strukturni indikatorji). ).

Primer znanstveno besedilo: Težki pogoji delovanja ofsetnih plošč med postopkom tiskanja postavljajo različne zahteve glede vlažilnih raztopin. Vlažilna raztopina ne sme imeti agresivnih lastnosti do filma laka, ki leži na površini cinka ali aluminija, kot tudi do filma bakrovega ksantata na bimetalnih kalupih. Sestava vlažilne raztopine mora zagotavljati maksimalno ohranitev koloidnega filma na kovinski površini, ji zagotoviti optimalno stopnjo hidracije, da med tiskanjem ne pride do kršitve njenih strukturnih in mehanskih lastnosti ter stabilnosti.

Preprosto je opaziti, da besedilo ne vsebuje čisto intonacijskih in pomenskih znakov, ki so običajno povezani s posameznim avtorjevim slogom predstavitve. Izraznih elementov sintakse sploh ni. Primeri uporabe znakov so popolnoma normativni: vejice, ki ločujejo podrejene stavke od glavnih stavkov; vejice med enoličnimi členi; vejice, ki ločujejo postpozitivne deležniške besedne zveze; pike na koncu stavkov.

Številna dela in študije, ki se tako ali drugače dotikajo vprašanj sloga, zlasti znanstvenih, to potrjujejo. splošni zaključek(približno enake značilnosti so podane kot značilnosti sintakse znanstvenega sloga: nasičenost s kompleksnimi stavki z zavezniške komunikacije; obilica deležniških besednih zvez; pomanjkanje indikatorjev ekspresivnosti in čustvenosti; velik povprečna dolžina ponudbe; šibko izražen modalni načrt ipd.).

V uradnih poslovnih dokumentih (poročila, odredbe, poročila, programi, protokoli, navodila, izjave ipd.) je skladenjska zgradba še bolj standardna (v primerjavi z znanstvenimi deli). V takšnih besedilih ni premega govora, ni primerjalnih besednih zvez; ni pojasnjevalnih in pojasnjevalnih struktur ter čustveno nabitih skladenjskih struktur; ni različnih vrst eliptičnih stavkov. Splošno sprejete (včasih edine možne) oblike podajanja in razporeditve gradiva vodijo k primerjalni »lahkoti« uporabe ločil in njihovi enotnosti.

Vendar pa imajo ločila in poslovni dokumenti svoje značilnosti. Sem sodijo na primer poudarjanje delov stavka (vsak del se začne z odstavkom in konča s podpičjem; včasih je poleg odstavka dodan tudi pomišljaj); oštevilčenje ali črkovne oznake. To je na primer ločila državnih in pravnih dokumentov, mednarodnih pogodb in sporazumov itd.

Torej je slogovni in izrazni obseg sodobnih ruskih ločil izjemno širok. Ločila pa so v svojih osnovnih pomenih in rabah v različnih književnih besedilih enaka. Ta enotnost daje pravilom ločil potrebno stabilnost. Osnova te stabilnosti je zanašanje na sintakso.

Ločevanje in poudarjanje ločil

Opis:

S sodelovanjem projekta http://videouroki.net

1. vaja

vprašanje:

Označi napačne in pravilne trditve.

Označite resnične ali napačne možnosti odgovora:

V zapletenih stavkih se uporabljajo samo ločila.

Razlikovalna ločila vključujejo dvopičje in podpičje

V zapletenih stavkih se uporabljajo poudarjena ločila.

V nezdružljivih zapletenih stavkih se uporabljajo tako poudarjalna kot ločilna ločila.

Naloga št. 2

vprašanje:

Za ločevanje predikativnih delov uporabljamo v brezvezniških zapletenih povedih...

1) debelo črevo

3) vejica

4) podpičje

Naloga #3

vprašanje:

Izberite stavek s posebnimi ločili.

1) Pes je lovil oso, ta ga je ugriznila v nos.

2) Vadik je poskušal doseči vejo, na kateri je viselo rdečeboko jabolko.

3) Fant je bil prvič posajen za volan avtomobila in bil je enostavno srečen.

4) Vrnili smo se pozno: koncert je trajal do polnoči.

Naloga št. 4

vprašanje:

Izberi povedi z ločili.

Izberite več od 4 možnosti odgovora:

1) Neopazno sem zaspal: zazibalo me je mačje predenje.

2) Vasilisa je zjutraj začela brati knjige, Ivan pa se je odločil igrati nogomet.

3) Nikoli ne smete sedeti in pričakovati, da bo skrivnostni čarovnik namesto vas rešil vse vaše težave.

4) Alevtina je potisnila glavo v omaro, vendar se tudi tam ni nihče skril.

Naloga št. 5

vprašanje:

Izberi poved s poudarjalnim veznikom.

Izberite eno izmed 4 možnosti odgovora:

1) Lovec je potegnil sprožilec - ptica je zakričala in udarila s krili v zrak.

2) S svinčenega neba so počasi padale težke mrzle kaplje, ki so bobnele po listju; V daljavi je nervozno tulil grom.

3) Oleg ni premislil: skočil je v reko za utapljajočo se deklico.

4) Ko je čas, da odrastemo, se začudeno ozremo na svoje otroštvo.

Naloga št. 6

vprašanje:

Bodi pameten. Izberite veznike ali sorodne besede, pred katerimi je lahko ločilo.

Izberite več od 5 možnosti odgovora:

4) ne samo, ampak tudi

Naloga št. 7

vprašanje:

V katerem primeru bi uporabili poudarjeno ločilo v zapleteni povedi?

Izberite eno izmed 4 možnosti odgovora:

1) v stavku ni veznikov

2) stavek ima podredni veznik

3) stavek vsebuje usklajevalni veznik

4) poudarki se v zapletenih stavkih sploh ne uporabljajo

Naloga št. 8

vprašanje:

V treh povedih so deli ločeni z vejicami. In le v enem delu je ločen z vejico. Poiščite to ponudbo.

Izberite eno izmed 4 možnosti odgovora:

1) Moj prijatelj je hotel iti na desno, vendar me je vleklo levo.

2) Nihče ni razumel, kako mu je uspelo postaviti ta rekord.

3) Nisem se odločil najpreprostejši primer, kakšna odlična učenka sem po tem!

4) Klovn si je skrbno naličil obraz, trener pa je odsotno počil z bičem.

Naloga št. 9

vprašanje:

To že veste v zapleteni stavki Med deli je lahko včasih črtica. Preberi stavek.

Popolnoma nejasno mi je, kako ravnati v takšni situaciji.

Kateri znak je v tem primeru pomišljaj? Izberite pravilno trditev.

Izberite eno izmed 4 možnosti odgovora:

1) Pomišljaj je poudarjen znak. Kljub temu je ta stavek zapleten, kar pomeni, da so njegovi deli označeni z ločili.

2) To je zapleten stavek in pomišljaj je ločilo ločila.

3) To je zapleten stavek brez zveze, pomišljaj pa je ločilo.

4) Pomišljaj je ločilo, ker vedno ločuje elemente v besedilu in jih nikoli ne poudarja.

Naloga št. 10

vprašanje:

Oglejte si ponudbo.

Ko v njegovi glavi ni bilo več misli, je pesnik pogledal skozi okno: zasneženo dvorišče je bilo videti čarobno, navdih pa je prišel sam.

Koliko in katera ločila vidite v tej povedi?

Izberite eno izmed 4 možnosti odgovora:

1) en izloček, dva ločevalna

2) dve izločilni, ena ločilna

3) tri izločilne

4) tri delitve

odgovori:

1) (3 točke) Pravilni odgovori:

2) (2 točki) Pravilni odgovori: 1; 2; 3; 4;

3) (1 b.) Pravilni odgovori: 2;

4) (3 točke) Pravilni odgovori: 1; 2; 4;

5) (1 b.) Pravilni odgovori: 4;

6) (3 točke) Pravilni odgovori: 4; 5;

7) (2 točki) Pravilni odgovori: 2;

8) (3 točke) Pravilni odgovori: 2;

8) (3 točke) Pravilni odgovori: 2;

10) (3 točke) Pravilni odgovori: 1;